Pożyczka pozabankowa online – co odróżnia ją od kredytu?
Pożyczka pozabankowa online często nazywana jest przez klientów szybkim kredytem. Jednak warto zaznaczyć, że jak sama nazwa wskazuje, nie są to zobowiązania, które można zaciągnąć w instytucji bankowej. To nie jedyna cecha, która odróżnia kredyty od pożyczek online.
Pożyczka pozabankowa online
Kiedy z dnia na dzień dopada nas kryzys finansowy, nie mamy czasu na analizowanie poszczególnych ofert. W takich sytuacjach liczy się czas i pierwsze wyniki wyszukiwania w google. Przykładowo wpisując “potrzebuje pieniędzy szybko” pojawią się nie tylko tablice ogłoszeniowe z aukcjami różnych przedmiotów, ale również artykuły dotyczące pożyczki jako sposobu na wyjście z dołka finansowego oraz konkretne oferty pożyczkodawców. Jednak zdarza się, że nie są one uosobieniem najlepszych cech chwilówek online. Dlatego warto posiadać podstawową wiedzę na temat produktów finansowych na wypadek problemów ze swoim budżetem domowym lub aby służyć radą innym.
Aktualnie najszybszym sposobem na pozyskanie potrzebnych pieniędzy jest pozabankowa pożyczka online. Zarówno w przypadku chwilówek, jak i spłaty rozłożonej na raty procedura wnioskowania przebiega szybko i na jasnych, napisanych zrozumiałym językiem zasadach. Zazwyczaj informacje wymagane podczas uzupełniania formularza mamy pod ręką w postaci danych zawartych w dowodzie osobistym lub na umowie potwierdzającej nasze zarobki. W sektorze pozabankowym procedury wnioskowania zazwyczaj przenoszone są do środowiska wirtualnego, dlatego też tak ważne jest przedstawienie wszystkich informacji w sposób zrozumiały dla każdego. Jeśli mimo to pojawią się problemy, możemy skontaktować się z konsultantami za pośrednictwem infolinii.
Z kolei w przypadku wnioskowania o kredyt w banku musimy liczyć się z koniecznością posiadania obszernej dokumentacji, dotyczącej naszych finansów, zatrudnienia oraz ogólnej sytuacji materialnej. Zostaniemy poproszeni o zeznanie podatkowe za ostatni rok, zaświadczeń od pracodawcy o zatrudnieniu itp.. W przypadku kredytu hipotecznego formalności wzrastają o dokumenty dotyczące nieruchomości. Ponadto zazwyczaj zasady udzielania tego typu zobowiązania nie są dla nas do końca jasne. Najczęściej powodem problemów ze zrozumieniem przebiegu procedury wnioskowania jest używanie fachowego słownictwa charakterystycznego dla sektora bankowego. Jednak zawsze do dyspozycji mamy doradcę, który prowadzi nas przez kolejne etapy wnioskowania i w razie potrzeby rozwieje nasze wątpliwości. Pomocne mogą być również profesjonalne porównywarki kredytowe. Jakie jeszcze różnice możemy znaleźć między kredytem bankowym a pożyczką pozabankową?
Kwota i termin spłaty
Pierwsze o czym należy wspomnieć, pomijając kwestie przytoczone powyżej, jest różnica w wartościach określających termin i kwotę zobowiązania w instytucjach pozabankowych oraz bankach. Kiedy zdecydujemy się na kredyt, mamy szansę otrzymać ogromne sumy pieniędzy, czasami sięgające nawet kilkaset tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju zaciąganego zobowiązania. W przypadku kredytu hipotecznego będą to większe kwoty niż kredytów gotówkowych. Termin spłaty może wynosić nawet kilkadziesiąt lat, przykładowo 30. Konsekwencją tego są wyżej wymieniona obszerna dokumentacja składana w trakcie procedury wnioskowania oraz szczegółowe sprawdzanie wnioskodawcy w bazach dłużników. Osoby posiadające jakiekolwiek negatywne wpisy nie otrzymają szansy na kredyt bankowy.
Z kolei w przypadku pozabankowej pożyczki ratalnej termin spłaty zobowiązania wynosi maksymalnie kilka lat – najczęściej 4 lata. Jest to spowodowane również niższą kwotą wsparcia finansowego, która osiąga kwoty do 60 000 zł. W związku z tymi różnicami również procedura weryfikowania klienta w bazach dłużników odbywa się mniej rygorystycznie. Niektóre firmy akceptują negatywne wpisy w BIK i KRD, jeśli nasze dochody gwarantują bezproblemową spłatę zobowiązania.
Na co możemy przeznaczyć wsparcie finansowe?
Największe obostrzenia dotyczące celu, na jaki przeznaczymy otrzymane środki, pojawia się w przypadku kredytów bankowych. Wszystkie informacje na temat wydatków, na pokrycie których zaciągnęliśmy zobowiązania, zawierane są w umowie. Przykładowo jeśli staramy się o kredyt hipoteczny, musimy posiadać pewną sumę wkładu własnego oraz konkretny plan na wydanie otrzymanych środków. Na co możemy przeznaczyć kredyt bankowy? Oto kilka przykładów:
- budowa domu,
- konsolidacja innych zobowiązań,
- zakup sprzętu RTV, AGD
- kupno mieszkania,
- zakup działki,
- remont nieruchomości.
Jeśli złamiemy warunki umowy i przeznaczymy pieniądze z kredytu hipotecznego na inny cel, wówczas możemy zostać oskarżeni o wyłudzenie kredytu lub będziemy pociągnięci do obowiązku zwrócenia otrzymanych środków bankowi.
Natomiast pożyczka pozabankowa może być przeznaczona na dowolny cel. Podczas wnioskowania o wsparcie finansowe nie zostaniemy zapytani, na co przeznaczymy środki pieniężne. Nie będziemy rozliczani z tego, czy właściwie wykorzystaliśmy otrzymaną pomoc. Przestrzega się jednak przed zaciąganiem chwilówek na spłatę innego zobowiązania. W celach konsolidacyjnych zaleca się korzystanie z pożyczek ratalnych.
Gdzie znajdziemy regulacje prawne?
Wszelkie działania, które obejmują zawieranie umowy pomiędzy dwoma podmiotami, zostają regulowane przez polskie prawo. Ma to na celu ujednolicenie procedur oraz wyeliminowanie niebezpieczeństw związanych z ewentualnymi oszustwami.
Zarówno pożyczki pozabankowe jak i kredyty są regulowane przez tę samą ustawę – ustawę o kredycie konsumenckim z 2011 roku. Dodatkowo wszelkich umów zawieranych przez konsumentów dotyczy kodeks cywilny, a instytucje udzielające kredytów są regulowane również przez prawo bankowe.
Kto udziela wsparcia finansowego?
W przypadku podmiotów udzielających wsparcia finansowego również można znaleźć różnicę, co zostało wspomniane wyżej. Jak to wygląda? Pożyczka pozabankowa na raty online może być przyznawana przez firmy pożyczkowe, inne przedsiębiorstwa czy też osoby fizyczne.
Przykładowo jeśli staramy się o social lending, wówczas naszym pożyczkodawcą będzie inwestor. Warto zaznaczyć, że pożyczką pozabankową można nazwać również wsparcie finansowe ze strony rodziców czy przyjaciół, choć bardziej precyzyjna nazwa na taką pożyczkę to pożyczka prywatna.. Z kolei tradycyjne kredyty gotówkowe czy też kredyty hipoteczne mogą być udzielane jedynie przez banki.