Sprawdź czy jesteś w KRD
Wielu z nas zdecydowało się już na zaciągnięcie pierwszej pożyczki lub kredytu. Inni dopiero zastanawiają się, czy warto to zrobić. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Niewątpliwie jednak dobrze sprawdzić, czy widniejemy w Krajowym Rejestrze Długów. Kto może do niego trafić i po co właściwie wiedzieć o tym, czy uznano nas za dłużników?
Sprawdź czy jesteś w KRD – kto jest tam uwzględniany?
Wedle zasad przyjętych przez Biuro Informacji Gospodarczej, w opisywanym rejestrze umieszczany jest każdy, kogo zobowiązania wobec wierzycieli wynoszą więcej niż 200 złotych. To dolna granica wyznaczona dla osób fizycznych. W przypadku przedsiębiorców tolerancja jest nieco większa, bo za dłużnika uznawany jest ten, kto ma zaległości na kwotę 500 złotych.
Kolejny ważny warunek dotyczy czasu trwania zadłużenia. Nie wystarczy zatem mieć nieuregulowany dług. Dla ustawodawcy ważne jest również to, ile czasu minęło od dnia, w którym miał być spłacony. Zatem jeśli zwłoka trwa dłużej niż 60 dni od wysłania monitu do zapłaty, trafia się do KRD. Ten, kto podejmuje decyzję wpisania swojego dłużnika do KRD, musi przedstawić umowę, z tytułu której domaga się zwrotu pieniędzy. Założenie konta konsumenckiego pozwala również na kontrolowanie swojej sytuacji finansowej.
Informacja o nas samych zupełnie za darmo
Sprawdzenie własnego statusu w bazie KRD jest całkowicie bezpłatne. Należy jednak przejść przez wszystkie niezbędne procedury.
- Przede wszystkim należy dokonać rejestracji na stronie głównej.
- Tam znajduje się pole „Panel Klienta”.
- Po jego otwarciu wystarczy kliknąć zakładkę „Dla konsumentów” i założyć konto.
- Trzeba wówczas podać podstawowe informacje na swój temat: adres zamieszkania, numer PESEL i dane identyfikacyjne dowodu osobistego
Wszystkie te formalności nie powinny nastręczać najmniejszych problemów. Pamiętajmy jednak, by wypełnić wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Są niezbędne do uzyskania dostępu do pożądanych wiadomości. W kolejnych etapach rejestracji należy już wykonać bardziej złożone działania. Chodzi o wysłanie skanu dowodu osobistego.
Po dodaniu odpowiedniego pliku wystarczy kliknąć przycisk „Potwierdź tożsamość”. W tym momencie uzyskuje się już dostęp do wszystkich funkcji aktywnych dla osoby prywatnej. Z zakładki „Sprawdzanie” wybieramy wówczas „Sprawdź siebie”. Generowanie odpowiedniego raportu trwa kilka minut, zatem musimy uzbroić się w cierpliwość. Kiedy proces zostanie ukończony, aktywowany zostaje przycisk „Pobierz raport o sobie”. Wtedy otrzymujemy dokument, w którym wyszczególnione są informacje na nasz temat. Wśród nich znajdują się zobowiązania sporne, bezsporne, liczba wierzycieli i łączna kwota zadłużenia w złotówkach. Dostajemy zatem dostęp do pakietu danych, które pokażą nam, czy możemy starać się o pożyczkę tam, gdzie sprawdzany jest KRD.
Czy można usunąć wpis z KRD?
Niewykluczone, że z dokonanej analizy może wyniknąć, iż mamy na przykład nieuregulowany dług z tytułu pożyczki. Informacja ta jest bodźcem do tego, by wyjaśnić wątpliwości z dostawcą usług kredytowych i uregulować należność . Sprawdźmy, czy w przypadku sytuacji spornej nie jest przypadkiem tak, że ktoś podszył się pod nas. Kiedy nie zajmiemy się tym odpowiednio wcześnie, sytuacja może się znacznie skomplikować, zatem weźmy sprawy w swoje ręce.
Powinniśmy wtedy poinformować również policję. W przypadku takiego incydentu, gdzie mamy do czynienia z długiem, o którym zapomnieliśmy (niezapłacony mandat, rachunek telefoniczny itp.), zajmijmy się tym jak najszybciej, by wierzyciel usunął obciążający nas wpis. Po takiej prośbie jeszcze raz sprawdźmy rejestr, by zobaczyć, czy mamy już czyste konto. W przypadku usunięcia wpisu nie powinno być już żadnych problemów z odrzuceniem wniosku o pożyczkę ze względu na wpis w KRD.
Opłaty związane z KRD
Zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych na KRD, jak i innych BIG-ach, można sprawdzić się całkowicie za darmo. Oprócz tego istnieje jeszcze możliwość wykupienia usługi chronpesel, która jest dostępna w dwóch wariantach: Gold (175 zł/rok) oraz Platinum (380 zł/rok).
Więcej o darmowym koncie
Decydując się na usługę bezpłatną, możemy korzystać z ograniczonej liczby funkcji. Otrzymujemy możliwość, by raz na 6 miesięcy otrzymać dotyczący nas raport. Nie mamy jednak uprawnień do tego, by sprawdzać, czy ktoś wysyłał zapytanie na nasz temat. Nie dostajemy również powiadomień o nowych wpisach na nasz temat. Aktywne funkcje są zatem absolutnym minimum wymaganym przez polskie prawo. Jeśli chcemy poddawać się kontroli częściej, za każdy raport musimy wnieść opłatę.
Więcej o Chronpesel
Wspomnieliśmy już o tym, że dla chętnych udostępniono bardziej rozbudowany pakiet usług. Pozwala na sprawdzanie tego, czy staliśmy się czyimś dłużnikiem. Umożliwia również skontrolowanie, czy ktoś zadał pytanie na nasz temat. Daje nam szansę na zamawianie częstszych raportów i ustawienie alertów w razie wykorzystania numeru PESEL bez naszej wiedzy.
Posiadanie konta w KRD jest przydatne. Potwierdzają to ci, którzy częściej decydują się na zaciąganie pożyczek i kredytów. Jest pomocne również właścicielom firm. Obie grupy na pewno skorzystają z używania serwisu.