Kiedy nie ma szans na finasowanie i kredyt, to wesprzyj się faktoringiem!
Ostatnie dwa lata nie należały do najłatwiejszych dla większości biznesu. Najbardziej doświadczyły one polskich, mikro i małych przedsiębiorców. Zawirowania na polskiej scenie politycznej, ograniczenia związane z pandemią, strajki i lockdowny, a gdy już wydawałoby się, że chude lata za nami, Nowy Ład i 21-procentowe zwiększenie podatków. A kiedy część z nas myślała, że wykaraskała się z kryzysu, nastał czas wojny i spowodowane przez nią wzrosty cen gazu i ropy.
Jakby tego było mało, mierzymy się z najwyższą od dziesięciolecia inflacją, a co za tym idzie z kilkunastoprocentowym wzrostem cen. Słowem, kryzysowe lata dwudzieste! A najbardziej cierpią na tym, mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy. To właśnie przedsiębiorcy muszą dwoić się i troić, by jakoś odwrócić tę sytuację na swoją korzyść. Tylko jak to zrobić, kiedy nie ma szans na finansowanie lub kredyt? Z odsieczą przychodzi faktoring! Zaraz opowiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Finansowanie i kredyty w trudnych czasach
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w maju 2022 roku inflacja w Polsce wyniosła 13,9% w ujęciu rocznym, co w konsekwencji dało nam najwyższy wzrost cen od 1998 roku. Powody tego stanu rzeczy są złożone. Swój udział ma w tym pandemia, a część winy można zrzucić na trudną sytuację polityczną i inwazję Rosji na Ukrainę. Niemniej, niezależnie od przyczyn, dla nas najważniejsze jest to, że te okoliczności to swoiste kłody rzucane pod nogi mikro i małych przedsiębiorców. Niebotyczne wzrosty cen i usług w jednych branżach, wpływają na mniejsze zapotrzebowanie na usługi z innych sektorów. Płynność finansowa wszystkich podmiotów gospodarczych poddawana jest wyjątkowo trudnej próbie, jednak to mikroprzedsiębiorstwa, najczęściej borykają się z największymi kłopotami z uwagi na braki w kapitale i innych zabezpieczeniach przeciwko takim kryzysom.
W obliczu takich wyzwań chcący podtrzymać płynność finansową przedsiębiorcy sięgają po kredyty i pożyczki. Jednak pomimo oczywistych wad zewnętrznego finansowania, takich jak dodatkowe koszty, w trudnej gospodarczo sytuacji, banki niechętnie udzielają wsparcia finansowego mikroprzedsiębiorcom, a jeśli już to na znacznie mniej korzystnych warunkach. Co więcej, z uwagi na szalejącą inflację ta sytuacja może ulec pogorszeniu. Dlaczego?
Rosnącą inflację należy również rozpatrywać pod kątem jej wpływu na poziom kształtowania się stóp procentowych, których wysokość ma ogromne znaczenie dla gospodarki. To okazja dla banków, ale też i gwóźdź do trumny niejednej firmy. Inflacja wpływa nie tylko na ceny produktów i usług, czy oszczędności, ale determinuje także koszt kredytów, zwłaszcza tych długoterminowych. Nie jest jednak aż tak tragicznie jak mogłoby się wydawać. Odpowiedzią na kłopoty firm, które nie dysponują środkami finansowymi ani zabezpieczeniem może stać się faktoring, który jest szybszą, wygodniejszą i często znacznie bardziej opłacalną opcją.
Faktury terminowe a płynność finansowa firmy
Podtrzymanie płynności finansowej jest priorytetem dla wszystkich przedsiębiorców, a żeby to osiągnąć, należy zapewnić sobie regularny wpływ należności na konto firmy. Problem tkwi w tym, że w praktyce biznesowej powszechne jest wystawianie faktur nawet z kilkudziesięciodniowym terminem płatności. Na polskim rynku faktury terminowe są zjawiskiem powszechnym – jedynie 1,4% firm deklaruje, że nigdy się z czymś takim nie spotkały (Raport Coface). Średni termin płatności w większości branż stanowi aż 59,9 dnia. Jednak są też sektory, w których są one zdecydowanie dłuższe. Przykładowo w branży transportowej czas płatności wynosi średnio 140 dni. W ten sposób firmy udzielają swojej klienteli czegoś na kształt kredytu kupieckiego, jednocześnie zamrażając część swoich środków finansowych, co zakrawa na działalność bankową.
W przeciwieństwie do tego typu instytucji, przedsiębiorcy rzadko dysponują naddatkiem funduszy, nie mówiąc już o wsparciu działu prawnego, windykacyjnego, czy ubezpieczeniowego, a każde opóźnienie w płatnościach grozi uszczerbkiem kapitału obrotowego firmy. Trzeba przyznać, że takie realia mogą znacznie nadszarpnąć budżet niejednej firmy. Przed takim ryzykiem może cię zabezpieczyć współpraca ze sprawdzoną firmą faktoringową. Jak? Faktoring pomaga uniknąć zatorów płatniczych, a także straty pieniędzy spowodowanej działaniem inflacji oraz zmniejszyć ryzyko nieotrzymania zapłaty za produkty, czy usługi. Dzięki usługom solidnych firm faktoringowych możesz załatwić pieniądze szybko i bez zbędnych formalności, a przede wszystkim unikając zmiennego oprocentowania, bo płacisz jedynie prowizję od wartości faktury.
Jak faktoring może pomóc w podtrzymaniu płynności finansowej firmy?
Wróćmy do poprzedniego przykładu. Jako właściciel mikro lub małego przedsiębiorstwa czekasz na pieniądze za duży projekt, lub partię sprzedanego materiału. Termin płatności upływa za kilka tygodni, a przed Tobą wisi widmo wypłat dla pracowników, spłata rat kredytu i inne wydatki. Z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie dysponujesz jednak wystarczającymi środkami. Albo inna sytuacja: czeka Cię bardzo sowita wypłata, na przykład za wykończenie sporego domu jednorodzinnego. Zapłata za materiały i robociznę, którą chcesz wykorzystać na opłacenie kolejnego zlecenia. Jednak w ciągu kilku tygodni ceny produktów budowlanych wzrosły, a ta sytuacja ma się pogłębiać. Co teraz? Mógłbyś zwrócić się o pożyczkę do banku, ale żeby to zrobić, musisz dysponować odpowiednim zabezpieczeniem, wkładem własnym i wypełnić masę formalności. W banku najpewniej zaproszą Cię na wizytę osobistą, abyś dostarczył wszystkie dokumenty w wersji papierowej. Następnie przeanalizują zdolność kredytową i sytuację finansową firmy. To strata czasu i energii. Po tych czynnościach czeka Cię nawet kilka tygodni oczekiwania na decyzję, oczywiście bez gwarancji sukcesu. Ten wariant nie brzmi zbyt kolorowo. Jak przedstawia się na tym tle usługa faktoringu?
Kiedy zwracasz się do firmy faktoringowej, po pierwsze, nie musisz przygotowywać stosu papierów, rozliczeń i raportów. W przypadku faktoringu w Finea wszystko dzieje się w sferze Internetu i z poszanowaniem papieru i naszej planety. Do tego masz przejrzysty system scoringowy i ograniczoną ilość formalności – brak dokumentacji finansowej do 10.000 zł i zaledwie 2 rodzaje dokumentów finansowych przy finansowaniu do 200.000 zł (wyciągi bankowe, pliki JPK). Brzmi jak wygodna opcja, prawda? Ale czy jest bezpieczna? Nowoczesne firmy faktoringowe bazują na tajnikach wiedzy z zakresu finansów i najnowszych technologii, dlatego cały proces przekazania danych jest bezpieczny i transparentny. Najlepsza jest jednak inna kwestia: pamiętasz kilkutygodniowy okres oczekiwania na decyzję banku? To teraz o nim zapomnij, bo decyzję dotyczącą finansowania faktoringowego dostajesz jeszcze tego samego dnia!
W porządku, ale co z opłatami? Jak pewnie wiesz, usługi bankowe nie należą do najtańszych, nawet nie biorąc pod uwagę oprocentowania kredytu. A jak sytuacja przedstawia się w przypadku firm faktoringowych? Niezależnie od tego, czy korzystasz z tej usługi raz, czy kilkukrotnie, nie musisz martwić się o stałe opłaty. Płacisz jedynie prowizję od konkretnej kwoty na fakturze, dzięki czemu masz jasność, ile Cię to będzie kosztować. Do tego, w dzisiejszych, kryzysowych czasach, to banki są w bardziej komfortowej sytuacji, więc to one selekcjonują najbardziej intratne dla siebie kontrakty. Natomiast firma faktoringowa może pozwolić sobie na indywidualne podejście do każdej sprawy i wyjść naprzeciw oczekiwaniom klienta.
Faktoring jako alternatywa dla finansowania bankowego – podsumowanie
Przedsiębiorcom w dzisiejszych czasach nie jest łatwo. Zarobiony dzisiaj tysiąc za dwa dni może stracić 1/3 swojej wartości, a oprocentowanie kredytów wciąż rośnie. Dlatego faktoring stanowi znakomite wyjście dla firm w potrzebie, które nie mają szans lub nie chcą korzystać z finansowania bankowego. Dla mikroprzedsiębiorców rekomendujemy firmę Finea, ze względu na pełną przejrzystość oferty: płacisz tylko od sfinansowanej części faktury. To wygodna, szybka i opłacalna usługa, która pomoże Ci podtrzymać płynność finansową w trudnych czasach, więc nie składaj broni, tylko przegrupuj się i podejmij nowe wyzwania biznesowe ze spokojną głową!
Podobne artykuły

Jak bronić się przed wyłudzeniem kredytu?
31 stycznia 2023
Czy warto kupować apartamenty inwestycyjne i jak to robić
18 listopada 2022
Zgadzam się, w dzisiejszych czasach faktoring to często niestety mus. Ja korzystam z efaktor i mam płynność finansową.